Jak wybrać stempel do logo?
Jak wybrać stempel do logo?

Stempel z drewnianym gryfem to jeden z absolutnych hitów rękodzielniczego świata. Uniwersalny, ponadczasowy, w stylu retro, a przede wszystkim w zasadzie niezniszczalny. Nic dziwnego, że Ci, co go już mają, chwalą bardzo. Z kolei ci, którzy dopiero planują zakup, często zastanawiają się, który wybrać do swojego logo? Jaki kształt, jaki rozmiar? Sprawa z pozoru wydaje się prosta, ale wcale taka nie jest - wiem to, bo stemple robię od kilku lat. Jeśli chcesz rozwiać swoje wątpliwości, sprawdź, na co uważać wybierając swój wymarzony stempel.

 

Stempel - dobra inwestycja

Stemple z drewnianym gryfem, czyli uchwytem, to stemple do ręcznego stosowania. Oznacza to tylko tyle, że aby zrobić odbicie wzoru, musisz użyć siły swoich rąk i tuszu w poduszce. Zupełnie inaczej niż w nowoczesnej pieczątce automatycznej, gdzie odbicia "wklikują się" jedno za drugim za pomocą specjalnej obudowy. 

Takie ręczne stemplowanie ma swój urok. Drewniane pieczątki podbiły serca i od kilku lat nie schodzą z listy 'must-have' rękodzielników. Mój pierwszy stempel - z logo Domu w kratkę - mam od 2015 roku i cały czas go używam. To nim stemplujemy bąbelkowe koperty, w których wysyłamy zamówienia. :) Nie do zdarcia! Dlatego cena stempli, choć może niektórym wydawać się wysoka, to bardzo dobra inwestycja.

 

Samo odbicie stempla wykonywane jest za pomocą urządzenia laserowego. Wiązka lasera graweruje wzór w specjalnej gumie. Tak powstała gumka ze wzorem przyklejana jest na drewniany gryf. Wielkość gryfu  powinna być jak najlepiej dopasowana do gumki. Im lepsze dopasowanie, tym łatwiej i dokładniej się stempluje.

Gryfy drewniane  możemy podzielić na dwa rodzaje:

1. okrągłe - tu średnica może być od już 1,5 cm aż do 6 cm

2. prostokątne (w tym kwadratowe) - minimalna szerokość to 1 cm, a największa to 9 cm

Tylko jak wybrać kształt i rozmiar do logo???

 

- USTAL PROPORCJE LOGO -

Jeśli twoje logo jest prostokątem, to do tej pory pewnie nie zastanawiałeś się, jaki to tak naprawdę jest prostokąt. Długi i wąski, a może jego boki mają przybliżoną długość, może to kwadrat. Sprawdź to teraz.

BŁĄD - ocenianie proporcji logo na oko to powszechna praktyka. Na oko lepiej się widzi, niż cokolwiek mierzy :)

JAK ZMIERZYĆ PROPORCJE? Jeśli dysponujesz programem graficznym z podziałką, wstaw logo do programu i zmniejsz tak, by jeden z boków pasował do wybranego przez ciebie gryfu, np. 6 cm. Potem odczytaj długość drugiego boku i już wiesz, jaki gryf będzie pasował najlepiej. Jeśli nie masz programu graficznego, wydrukuj logo i oblicz te same wartości przy pomocy zwykłej linijki.

* zobacz rodzaje i rozmiary gryfów 

 

- DOPASUJ KSZTAŁT -

Stemple o okrągłej podstawie gryfu są bardzo urokliwe i to one są najczęściej wybierane. Pasują do nich wszelkie ramki-koła, wianki, napisy po obrysie. Jeśli więc twoje logo ma proporcje koła, to śmiało możesz przymierzać się takiej pieczątki.

A co, jeśli twoje logo jest prostokątne, a marzy ci się okrągły stempel? Nic straconego, warto jednak wiedzieć o tym, że...

... naniesienie prostokątnej gumki z twoim logo na gryf o podstawie koła spowoduje, że pojawią się miejsca na gryfie zupełnie niepokryte gumką. A to może oznaczać problemy podczas stemplowania - gryf jest niestabilny, a ty sam nie wiesz, gdzie znajduje się odbicie i celujesz na oko. Co więcej, stempel jest okrągły, ale odbicie logo... jednak prostokątne, więc żadnego efektu nie ma.

W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest dodanie do logo prostej ramki. Podkreśli ona okrągły charakter odbicia, a przecież o to nam chodzi, i ustabilizuje samo stemplowanie. Gumka w całości będzie przywierać wraz z gryfem do powierzchni. 

 

 Jeśli nie chcesz ramki, przemyśl zmianę gryfu na prostokątny o rozmiarach najbardziej zbliżonych do twojego logo.

 

- UWAŻAJ NA DETALE -

Jeśli twoje logo składa się z kilku elementów, np. nazwy, ramki i serca, to prawdopodobnie nie będzie żadnego problemu z przeniesieniem grafiki na stempel.

Ale jeśli logo zawiera drobne elementy i jest ich dużo, warto zastanowić się nad uproszczeniem grafiki i dobraniem odpowiednio dużego rozmiaru gryfu.

BŁĄD: duża grafika i mały gryf - przy skomplikowanym logotypie zapomnij o niewielkim stemplu - detale będą nieczytelne, zlane, słabo widoczne. Nie kieruj się ceną - mniejszy stempel może być tańszy, ale efekt będzie gorszy. Nie warto oszczędzać, stempel ma starczyć ci na lata!

Im więcej detali, ozdobnych elementów, napisów, tym większy gryf powinieneś wybrać.

Pamiętaj, że najlepiej stemplują się wzory czytelne i wyraziste, a więc unikaj:

  • cieniutkich ramek i kresek - grubość włosowa całkowicie odpada
  • maleńkich kropeczek, gwiazdeczek, serduszek - lepiej je powiększyć lub te najmniejsze usunąć
  • fikuśnych czcionek z licznymi wykrętasami i cienkimi kreskami
  • zbyt małych elementów - np. jeleń wyjdzie dobrze, jeśli będzie miał 1,5 cm wysokości, a nie 4 milimetry
  • kolorów - wszystkie grafiki do stempli powinny być biało-czarne! Taki plik powinieneś przygotować
  • gradientów, przezroczystości i tekstur - nie ma możliwości grawerowania czegoś, co nie ma konturu
  • grafik niskiej jakości - do wykonania graweru potrzebujemy plik wektorowy albo PNG, JPG wysokiej rozdzielczości

A teraz przeanalizuj szybko swój logotyp i sprawdź, czy ma jakieś zapalne punkty.

 

Nie wiesz? Nie masz pewności? Od tego jesteśmy my!

Wyślij mejla z grafiką i podaj, jaki rozmiar gryfu preferujesz, a my sprawdzimy, czy wszystko się zgadza. A jak się nie zgadza, to powiemy, co trzeba zrobić, by się zgadzało :)

domwkratke@gmail.com

A jeśli już wszystko wiesz, zamów swój stempel.

* * * * *

Na koniec dla niezdecydowanych rozwiązanie marzeń :)

Mamy sporą liczbę grafik dekoracyjnych do których możesz dodać swoją nazwę. Nie musisz mieć logo, nie płacisz za grafikę, wszystko załatwiasz szybko przez sklep. Wybierasz tylko wzór i gotowe!

 

* zobacz stemple z personalizacją

* zobacz tusze do stemplowania

* zobacz tagi do stemplowania

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl