Jaka to metka, którą nazywamy naszywką? Do czego się przyda i z jakich materiałów można ją wykonać? W tym artykule odpowiedzi na najczęstsze wątpliwości.
Naszywka to, najprościej mówiąc, metka naszywana na płasko na materiał. Nie jest składana, nie wystaje ze szwu, nie łopocze po bokach, za to często stanowi element dekoracyjny czapki, kurtki i każdej innej rzeczy. Dlatego najczęściej umieszcza się na niej tylko samo logo, aby ładnie prezentowało się na produkcie.
Jednak naszywanie na materiał wcale nie jest oczywistym określeniem, bo tych naszyć mamy całkiem sporo, a można jeszcze wymyśleć coś swojego. :)
GDY NASZYWASZ MASZYNOWO
Pierwsza sprawa to materiał. Jeśli szyjesz na maszynie, metkę naszywasz oczywiście z jej pomocą. Wówczas ścieg możesz poprowadzić wzdłuż czterech boków, dookoła - wtedy metka jest najmocniej przymocowana i w zasadzie nie do urwania. Drugi sposób to przeszycie tylko dwóch przeciwległych boków - lewego i prawego (i to jest najpopularniejsze rozwiązanie) albo góry i dołu. Pomiędzy szwami pozostaje luka, która może być wykorzystywana np. jako uchwyt do wieszania. Stąd zresztą taką metkę nazywamy wieszakową.
Ekoskóra i washpapa, którą zamówisz w Domu w kratkę, są na tyle cienkie, że bez problemu standardowa igła da sobie radę z przeszyciem. Ścieg wybierz dowolny - może być i prosty, i ozdobna fastryga, czy zygzak. Dla samej metki nie ma to znaczenia.
Warto za to zwrócić uwagę na projekt metki, który przygotowujemy zawsze przed realizacją zamówienia. Jeśli wiesz, że do naszycia potrzebujesz więcej marginesu, to koniecznie sprawdź, czy w projekcie ten margines jest wystarczający. Tutaj nie ma żadnych standardowych ustawień. Nasz grafik zaproponuje ci optymalne ustawienie, ale tylko ty wiesz, czy będzie ono odpowiednie do twojego sposobu naszywania. Jeśli potrzebuje więcej miejsca, wystarczy, że nam to zgłosisz, a my naniesiemy odpowiednie poprawki.
Podobnie sytuacja wygląda z nitami. To popularne rozwiązanie dla naszywek z ekoskóry i washpapy. Zmierz średnicę swojego nitu i podaj nam wartość w zamówieniu. Dzięki temu od razu ustawimy projekt tak, by nit nie nachodził na wygrawerowane logo.
Naszywanie metek materiałowych nie różni się znacząco od ekoskóry czy washpapy. Warto jednak pamiętać, że nasze metki drukowane są na taśmach z metra. Oznacza to, że po odcięciu metki trzeba zabezpieczyć jej końce przed siepaniem. Wystarczy zawinąć końcówki pod spół i przeszyć maszyną. Chyba, że twoim celem jest postrzepiona krawędź bawełny, to oczywiście nie musisz tego robić. :)
GDY NASZYWASZ RĘCZNIE
Jeśli robisz na drutach, szydełkujesz, wykonujesz makramy, to najpewniej naszyjesz swoją metkę ręcznie. A do tego idealnie nadają się metki grawerowane z ekoskóry i washpapy, bo od razu możemy w nich wyciąć dziurki. Takie ręczne naszycie świetnie komponuje się z włóczkowym rękodziełem.
Zastanawiając się nad dziurkami, pamiętaj, że:
- im większa metka, tym więcej dziurek jest potrzebnych; jeśli będzie ich za mało, naszywka będzie nieładnie odstawała, haczyła się i odginała
- odpowiednie ustawienie i liczba dziurek to większa gwarancja, że metka na lata pozostanie przymocowane i nikt jej łatwo nie oderwie
- dziurki mają 1,7 mm średnicy, więc pasują do igły, ale nie do nitu; ten powinien mieć odpowiednio ustawioną wielkość dziurki
- możemy spersonalizować dla ciebie liczbę i ustawienie dziurek - może potrzebujesz ich więcej albo w innym miejscu na metce
A CO Z METKAMI TEKSTYLNYMI?
I na koniec metki tekstylne - czy zupełnie odpadają przy ręcznym naszywaniu przez siepanie? Niekoniecznie. Mamy klientki, które z powodzeniem podwijają końce i przeszywają je kilkukrotnie, tworząc fajną pętelkę na serwecie czy torbie. Da się to zrobić. Najlepiej sprawdzą się taśmy bawełniane.
Jak zawsze, wszystko zależy od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć.
* * * * *
Jeśli weźmiesz pod uwagę nasze wskazówki, wybór naszywki nie powinien być już tak trudny. :) Ale jeśli jeszcze masz wątpliwości, pisz do nas, podpowiemy: